פרויקט חברתי לאומי – “המשקם” למיון ומיחזור ציוד חשמלי ואלקטרוני

Hameshakem_logo

מ.א.י נוקטת בגישה חברתית סביבתית לחיזוק החוסן הלאומי וגישור הפערים החברתיים בישראל –  הציוד החשמלי הישן הנאסף בכלל מוקדי האיסוף של מ.א.י מועבר אל מרכזי תעסוקת ‘המשקם’, שם הוא עובר מיון, דיווח והפרדה לזרמים שונים וממשיך לטיפול סביבתי נאות. הסוללות והמכשירים הישנים שאתם משליכים אל הפח עוברים תחת ידם האמונה והמקצועית של עובדי ‘המשקם’: פנסיונרים, עובדים בעלי מוגבלויות שיעודם להשתלב חזרה במעגל העבודה לאחר תהליך שיקומי מתמשך בחברת ‘המשקם’.

חברת ‘המשקם’ בבעלות ההסתדרות הציונית העולמית ומשרד הרווחה והשירותים החברתיים מהווה מאז 1958 מסגרת תעסוקתית לכ-2,700 עובדים עם מוגבלויות ופועלת בכל רחבי הארץ – מקרית שמונה ועד מצפה רמון. מ.א.י מקימה במפעלי ‘המשקם’ מרכזי מיון לקליטת פסולת אלקטרונית וחשמלית למיון, הפרדה וטיפול סביבתי נאות. משרד הרווחה והשירותים החברתיים מהווה גורם מפקח מקצועי על תהליכי השיקום ואלו נעשים גם בשיתוף מלא עם המוסד לביטוח לאומי. התמחותה של חברת ‘המשקם’ היא בשיקום תעסוקתי של אנשים בעלי כושר עבודה מוגבל. מטרת החברה היא לספק תהליכי הכשרה והכנה לשילוב בעולם העבודה. תהליכי השיקום התעסוקתי מבוססים על העקרון של ניוד על פני הרצף ועל כן מתמקד השיקום התעסוקתי במימוש הפוטנציאל האישי של האדם וגיבוש זהות תעסוקתית אשר תאפשר לו התקדמות והשתלבות בשוק העבודה החופשי. במסגרת תהליכי השיקום בחברה ניתנים דגשים על מיומנויות תעסוקתיות ומיומנויות בין אישיות וכן תהליכי הכשרה והעצמה.

בדרך זו מקדמת מ.א.י מגוון מקצועות ומשרות בישראל בקרב אוכלוסיות בעלות אתגרים יישומיים ומפתחת תעשית מיחזור מקומית איתנה, משמעותית ובעלת ערך חברתי, ומוסרי בחברה הישראלית לקידום המהפכה הסביבתית-חברתית.

עובדי ‘המשקם’ המסורים מקפידים על עמידה דייקנית בדרישות מ.א.י למיון, מיחזור והכנה לשימוש חוזר ומספקים שירותים איכותיים המעניקים ערך מוסף לכל המעורבים בתהליך הן מבחינה חברתית והן בהיבט סביבתי מחמירכחלק מתהליכי השינוי שעברה חברת ‘המשקם’ בשלוש השנים האחרונות הושם דגש רב על התחום העסקי. משמעות הדבר כי מ.א.י רואה בעובדי חברת ‘המשקם’, אנשים בעלי יכולות ותפוקות המסוגלים לעמוד בכל מטלה שעומדת בפניהם. משפט זה אינו עומד בעלמה וזאת משום שהוא כולל בתוכו מאפיינים שונים עליהם מושם דגש רב לאורך תהליכי העבודה, השיקום התעסוקתי והייצור. החברה פועלת בהתאם לאמונה כי לכל אדם באשר הוא יש את הזכות והיכולת למצות את כישוריו ויכולותיו ולהתפרנס בכבוד מעמל כפיו, תוך שמירה על כבודו. ‘המשקם’ שואפת להיות החברה המובילה בתחום השיקום התעסוקתי ולשלב בעלי כושר עבודה מוגבל במסגרת תעסוקתית, המתאימה ליכולותיהם.