FAQ – שאלות ותשובות – איך למחזר פסולת אלקטרונית ?

שאלות ותשובות לציבור בנושא המיחזור פסולת אלקטרונית - FAQ

החוק לטיפול בפסולת אלקטרונית מבוסס על הדיר קטיבה של הפרלמנט האירופי( 2003), המובילה בתחום ההתמודדות עם הבעיה ההולכת ומחריפה של זיהום סביבתי הנגרם בגלל טיפול לא מבוקר בפסולת אלקטרונית, הנודעת כיום בעולם בשם דירקטיבת WEEE -Waste Electrical and Electronic Equipment.

העיקרון עליו מושתת צו ה-WEEE מכונה עיקרון “אחריות היצרן המורחבת” (עיקרון המנחה גם את החוק בארץ).העיקרון קובע כי ראוי להטיל את הנטל הכלכלי של התמודדות עם בעיה של פגיעה באיכות הסביבה על הגורם האחראי לזיהום. החוק מגדיר מכסות מיחזור בהתאם לסך משקל הציוד האלקטרוני שנמכר על ידי יבואנים ויצרנים בהן נדרשת החברה הרלוונטית לעמוד .

מ.א.י (מיחזור אלקטרוניקה לישראל) הינו גוף יישום מוכר הפועל מטעם המשרד להגנת הסביבה  לפריסת תשתית איסוף וטיפול בהתאם להוראות החוק בישראל. מ.א.י שומרת על מעמד אוביקטיבי למימוש מטרות החוק ואינה בבעלות יצרן, יבואן, מפעל מיחזור או קבלן איסוף ובכך חותרת למתן השירות הטוב ביותר בישראל במחיר אטרקטיבי תוך שקיפות מלאה – קרא עוד על מ.א.י.

 1. בחנויות המשווקים: כנגד רכישת מכשיר דומה (מסירת סוללות למיחזור איננה מחייבת רכישת מכשיר דומה). לפרטים נוספים
 2. ברשויות המקומיות : ברשויות החתומות בהסדר עם תאגיד מ.א.י מגוון הסדרי פינוי כגון: פינוי ממדרכות הבתים, מכרזי ומוקדי איסוף עירוניים. לפרטים נוספים לחצו כאן

חובת חנויות המוכרות ציוד אלטרוני חשמלי וסוולות  לשמש תשתית איסוף נוחה להחזרת פסולת ע”י הציבור לשם העברתו לטיפול מוסדר באופנים הבאים:

 1. איסוף מלקוחות בעת הגעתם למקום העסק לקניית מוצר חדש. במקרה של ציוד המכיל סוללות, תקבלן החנות ותעבירן למיחזור ללא כל מגבלה. לפרטים נוספים לחצו כאן
 2. איסוף מלקוחות בעת מסירת ציוד בבית הלקוח או במקום המסירה של הציוד החדש.

על הרשות המקומית (בחוק “האחראי לפינוי פסולת”) חלה על פי חוק חובה ואחריות  לבצע הפרדה ואיסוף של פסולת ציוד אלקטרוני חשמלי וסוללות מהמגזר הביתי לשם העברתו לטיפול מוסדר באופנים הבאים:

 1. הפעלה הסדרים להפרדה ואיסוף פסולת אלקטרונית, חשמלית וסוללות.
 2. קביעת איסור הטמנה של פסולת ציוד וסוללות
  במידה ולא קיים טיפול מוסדר ברשות יש לפנות ישירות לרשות המקומית בנושא.

לרשויות בהן אוספים פסולת אלקטרונית

Load More

מהי פסולת אלקטרונית?

כל מכשיר שזרם בו חשמל ואיננו תקין. לרשימת ציוד אלקטרונית וחשמלי המיועד למיחזור. 

לא.

כן.
. רק טונרים שיש להם צ’יפ זיהוי אלקטרוני
כן.

Load More

מיחזור מוצר חשמלי גדול

אפשרויות פינוי מכשיר חשמלי גדול (מעל 50 ס”מ) למיחזור:

 1. היום החשמלי – פינוי ממדרכות הבתים ברשויות החתומות בהסדר עם מ.א.י בלבד. לרשימת הרשויות המקומיות שהתקשרו עם תאגיד מ.א.י ליישום החוק
 2. ישן תמורת חדש – ברכישת מכשיר חשמלי חדש השליח מחויב לאסוף את הישן ללא עלות. לפרטים לחצו כאן

מאי עושה כמיטב יכולתה להעמיד לרשות לקוחותיה המשווקים, היבואנים והרשויות את מגוון הכלים ליישום החוק לטיפול בציוד אלקטרוני חשמלי ובסוללות. במקרה של חריגה מנוהל זה ניתן לפנות אל  המשרד להגנת הסביבה בדוא”ל: pniot@sviva.gov.il. או למלא טופס  תלונה 

החוק מטיל על המשווקים של ציוד חשמלי ואלקטרוני, המתאים גם לשימוש ביתי, לקבל מהלקוח במועד המכירה או במועד האספקה פסולת ציוד חשמלי ואלקטרוני שמקורה בציוד חשמלי ואלקטרוני דומה, והיא בכמות או במשקל הדומים למוצר הנמכר, ללא דרישת תשלום ממנו או תמורה אחרת על כך.

על משווק המוכר של ציוד חשמלי ואלקטרוני המתאים גם לשימוש ביתי, ליידע את הקונה על אפשרות הפינוי של הציוד הישן בעת אספקת המוצר החדש ועל ההנחיות על פי נוהל זה.

לא. רק ממקום סביר שבו נעשה שימוש בדרך-כלל (לדוגמה, מקרר יפונה מהמטבח או מכונת כביסה מחדר הכביסה) או מהמקום בו מוצב המוצר החדש.

 • ניתוק הציוד-  הציוד הישן חייב להיות מנותק טרם פינויו מחשמל/ גז/ מים/רהיט או כל חיבור קבוע או ארעי לתשתיות או לחפצים.ֿ
 • פינוי מעברים למוביל – על הלקוח לפנות את המעברים והפתחים של הכניסה לבניין ולחצר הבניין כך שהמשווק יוכל לפנות את הציוד ללא צורך בפירוק נוסף, בהפרדה או בניתוק של חלקים ממנו או מתשתית המבנה.
 • ריקון המכשיר – הלקוח לפנות את כל הפסולת מתוך הציוד הישן (כולל מים, קרח, מזון, כביסה או כל פריט אחר שאינו חלק בציוד הישן).
 • יש לראות שהציוד הישן שלם – כלומר לא פורקו ממנו חלקים כמו מנוע או דלת. לא יפונו חלקי מוצר ניתקים או מחוברים שאינם נמצאים בציוד הישן במועד הפינוי ואינם חלק ממוצר חדש דומה.

המשווק לא יידרש להמתין מעבר למספר דקות ספורות (לא יותר מ-10 דקות) לצורך ביצוע פעולות הכנת הציוד הישן לפינוי על ידי הלקוח.

ככלל, המשווק יפנה ציוד ישן ללא דרישת תשלום או תמורה אחרת מהלקוח.

במקרים הבאים הנחשבים לפינוי חריג ובאישור הלקוח מראש, רשאי המשווק לדרוש מהלקוח תשלום או תמורה אחרת אשר יקבע ויוסכם במעמד מכירת הציוד:

כאשר הציוד הישן נמצא בקומה שלישית ומעלה בבניין שבו אין מעלית או כאשר לא ניתן להשתמש במעלית לשם הורדת הציוד הישן (במידה והלקוח מביא בעצמו את הציוד הישן לכניסת הבניין לא יגבה תשלום בגין הפינוי)

כאשר הובלת המוצר החדש מתבצעת באמצעות מנוף – המשווק רשאי לגבות תשלום נוסף לצורך פינוי הציוד הישן ע”י אותו המנוף; וכאשר יש צורך בפירוק חלק מהציוד הישן (למשל, פירוק דלת מקרר על מנת לפנותו).

Load More

מיחזור מוצר חשמל קטן

אפשרויות פינוי מכשיר אלקטרוני וחשמלי קטן (עד 50 ס”מ) למיחזור:

 1. מרכזי ומוקדי האיסוף העירוניים לרשימת הרשויות המקומיות שהתקשרו עם תאגיד מ.א.י ליישום החוק
 2. מוקדי האיסוף בחנויות המשווקים – כנגד רכישת מוצר חשמלי דומה.

Load More

מיחזור סוללות

שתי אפשרויות לפינוי סוללות למיחזור:

 1. מרכזי ומוקדי האיסוף העירוניים לרשימת הרשויות המקומיות שהתקשרו עם תאגיד מ.א.י ליישום החוק
 2. מוקדי האיסוף בחנויות המשווקים – כנגד רכישת מוצר חשמלי דומה למפת מוקדי ומרכזי האיסוף לפסולת חשמלית אלקטרונית וסוללות

לא. הסוללות עוברות תהליך מיון  בארץ ומועברות באוניה למיחזור באירופה.

Load More

תהליך המיון והמיחזור

הפסולת נאספת מועברת למרכזי המיון ברחבי הארץ, שם ממיינים אותה לפי סוג ובהתאם היא מועברת למפעל המיחזור המתאים.  למתקני המיון של תאגיד מ.א.י

הפסולת מועברת לעשרות מפעלי טיפול והמיחזור בישראל ובחו”ל. למפעלי הטיפול והמיחזור של תאגיד מ.א.י

הפסולת עוברת תהליך סביבתי מבוקר לנטרול הרעילות שלה ולאחר מכן מופרדת לחומרי גלם שונים ולבסוף מועברת למפעלי הייצור.

מחומרי הגלם מופקים תוצרים שונים: לדוגמא: מתכות מועברות לצורך יצירת בטון מזוין לתעשיית הבנייה, צעצועי פלסטיק, חוטי נחושת, פרופילים מאלומיניום ועוד.

Load More